• Wpisów:101
  • Średnio co: 24 dni
  • Ostatni wpis:2 lata temu, 19:51
  • Licznik odwiedzin:6 870 / 2483 dni
Jesteś niezalogowany. Niektóre wpisy dostępne są tylko dla znajomych.
 
"Wszak mówią, że gdy staniemy przed obliczem Emmy, wiecznego sędziego, to my, te ludzkie drobinki, staniemy przed nim bez grzechu. Bo takie jest właśnie nasze życie: pyłki, nic nie znaczące cząsteczki... Jakież to okrutne! Mówi się, że ludzkie pyłki ukarane są już tym, że żyją."

" (...) ta górska kamelia z ogródka nie jest zła. Jak ma się choć jedno takie drzewko, człowiek zmusza się do odpowiedzialności za nie, żeby nie wyrosło brzydko czy nie uschło. To doskonałe lekarstwo na lenistwo"

" (...) wiersz Busona: „zestarzeć się i zapomnieć o miłości - o, to smutniejsze niż jesienny deszcz”"

Kawabata, "Głos góry"

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0d/Great_Wave_off_Kanagawa2.jpg/300px-Great_Wave_off_Kanagawa2.jpg

The Great Wave off Kanagawa, Katsushika Hokusai,1829–32 r.
 

 
„Wygląda na to, że jesteśmy skazani na życie na tym świecie, tylko nikt nie wie dlaczego”

Dillard, "Pielgrzym nad Tinker Creek"
 

 
"Cierpienie jest nieuniknione, ale muszę wszelkimi siłami ratować się przed jedną formą samoudręki: nie wolno mi nigdy pomyśleć, że moje życie traci wartość przez to, że ktoś je czegoś pozbawia."


"Ziemia nie jest czymś martwym jak księżyc. Ziemia oddycha. Z jej rzek i oceanów wstają pary, w które jest spowita. Okrywa się płaszczem własnego pyłu, unoszącego się w powietrzu. Widz patrzący na ziemię z zewnątrz dostrzega tylko światło odbite od tej pary i tego pyłu. Kontury potężnych kontynentów nie są wyraźnie widoczne.
Człowiek, który jest żywy jak ta ziemia, też jest zawsze spowity w mgłę swoich myśli, jak w parę oddechu. Jego rzeczywiste lądy i wody pozostają ukryte, a on składa się na pozór z samych świateł i cieni."


"W życiu jest więcej spraw niż związek albo rozstanie mężczyzny i kobiety. Ogromny świat zatacza daleko szersze kręgi, a własne radości i smutki można mierzyć właściwą miarą tylko wtedy, kiedy się stanie pośrodku niego."


"A zatem złożę to, co wam się podoba nazywać fałszywym świadectwem, tak jak robili to twórcy imperiów, budowniczowie ustrojów społecznych, założyciele organizacji religijnych. Ci, co chcą rządzić, nie boją się kłamstwa, jarzmo prawdy jest dla tych, którzy popadną pod ich władzę. Nie uczyłeś się historii? Nie wiesz, że w ogromnych kotłach, w których gotują się wielkie polityczne przedsięwzięcia, głównymi ingrediencjami są kłamstwa?"


" (...) nigdy nie wahałem się rozcieńczać dziesięciu procent prawdy dziewięćdziesięcioma procentami nieprawdy. (...) nie zapomniałem o tym podstawowym fakcie, że celem człowieka nie jest prawda, tylko sukces. (...) owoc prawdziwego sukcesu dojrzewa tylko wtedy, gdy się uprawia pole nieprawdy, rozrywając glebę i krusząc ją na pył. Prawda rośnie sama, jak chwasty i ciernie, i tylko robaki mogą spodziewać się po niej owocu!"


"Przeszkody zawsze będą, ale my je zwalczajmy i nie upadajmy na duchu."


"Jesteśmy ludźmi, jesteśmy królami, należy nam się danina. Odkąd tylko zjawiliśmy się na ziemi, plądrowaliśmy ją, a im więcej żądaliśmy od niej, tym więcej dawała. Od pradawnych czasów my, ludzie, zrywaliśmy owoce, ścinali drzewa, ryli glebę, zabijali czworonogi, ptaki i ryby. Z dna morskiego, spod ziemi, z samej paszczy śmierci — nic, tylko braliśmy, braliśmy, braliśmy. Nie uszanowaliśmy żadnego schowka w magazynie przyrody, obrabowaliśmy je wszystkie. Jedyną rozkoszą tej ziemi jest zaspokajać ludzkie roszczenia. Jej nie kończące się ofiary uczyniły ją płodną, piękną, w pełni rozwiniętą. Gdyby nie one, byłaby wielkim pustkowiem, drzwi do jej serca pozostałyby zamknięte, jej diamenty i perły nigdy nie ujrzałyby światła"


"Stopień wolności istniejący w danym kraju (...) mierzy się zasięgiem władzy strachu. Gdzie ogranicza się ona do tych, co chcieliby krzywdzić i rabować, tam rząd może się chlubić, że wyswobodził człowieka spod przemocy człowieka. Ale gdzie strach ma decydować o tym, jak się ludzie mają ubierać, czym handlować, albo co jeść, tam wolność woli człowieka jest całkowicie podeptana, a człowieczeństwo zniszczone u samych podstaw."

Tagore, "Dom i świat"
 

 
"Wiatr gonił chmury po niebie, płynęły na południe jedna za drugą. Choć było ich wiele, ciągle pojawiały się nowe. Gdzieś daleko na północnym wschodzie musiało być źródło z niewyczerpanym zapasem chmur. Ludzie w szarych, grubych mundurach robili je z milczącą determinacją od rana do wieczora. Tak jak pszczoły robią miód, pająki robią pajęczyny, a wojna robi z kobiet wdowy."

Murakami, "1Q84", t. 3
 

 
  • awatar NyuChii: świetny film, a muzyka którą tworzy jest cudowna
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›